ІСТОРІЯ. Історія закладів освіти миронівщини >>>>> # 3
Інші історичні статті - 1 2 3 4 5 6 7 8 9

1907 рік для села Карапиші і його жителів був насичений найрізноманітнішими подіями. 4 листопада відбулася посвята Карапишівської двокласної школи. На спорудження школи витратили близько 15 тисяч карбованців, які зібрала громада, земство та міністерство. Будинки для вчителів зведено окремо, з просторими кімнатами та великими вікнами. Законовчителем школи був священик Клеонов, у школі працював хор учнів та сільських парубків під керівництвом вчителя Орлова.
В цей же час в селі Шандра теж працювала однокласна школа. В ній було три групи, і навчав учнів вчитель Ярошенко, згодом і Корнієнко. Школа розташовувалась в поганенькій хаті, вкритій соломою, біля церкви. В 1890 році ця школа згоріла, і потім громадою було побудовано нове приміщення, яке збереглося до нашого часу. В перший клас приймали в 10 років, було 3 групи. Всього в школі навчалося близько 130 дітей. Книжки видавались безкоштовно, але такі брудні й порвані, що були непридатними для використання. Попечителем школи був пан Адельгейм. Він давав мізерні кошти на придбання підручників; зошити для учнів купували батьки. Школа була обмежена, бідна, але вона на всю волость була одна і славилась тим, що по закінченні її кращі випускники мали право вчителювати в церковно-приходських школах.
З 1910 року школа функціонувала як п'ятикласна, разом з попом в ній працювало семеро вчителів: Дорошенко (завідуючий), Кучеренко, Гунько, Сідляр, Сарана Семен, Лев Калиновський та Ліза Апполінарівна (прізвище не збереглося).
При церкві святої ікони Казанської Богоматері в селі Драчі була організована церковно- приходська школа з двома класами, в кожному з яких було по 3 групи. Заняття проводилися з перервами : взимку, весною і восени. До 1919 р. школа обслуговувала села Драчі, Кип ' ячку (колишня назва Миколаївка), Горобіївку. Одним з перших вчителів вважається уродженець села Михайленко Федір Іванович.
Документально засвідчено, що в кінці ХІХ ст. в с.Олександрівка діяла панська школа, яку відвідували лише діти багатих. Однак на прохання громади пан віддав під школу невеличкий будиночок в центрі села. Так виникла церковно-приходська школа, яку відвідували 40 дітей бідних селян й оволодівали тут початковою грамотою. Основними предметами тоді були Закон Божий, читання, арифметика, каліграфія.
Церковно-приходську школу з трьохрічним терміном навчання було відкрито в селі Ємчиха в 1870 році. Вчителювала в ній дочка шандрівського дяка Остапенко Ніна Миколаївна. В 1902 р. на кошти земства збудували нову двокласну школу з п'ятирічним терміном навчання. Вона була укомплектована п'ятьма вчителями, Завідував школою з 1913 по 1917 роки Філоненко З.М. Слід відзначити, що будівля школи збереглася. В 2002 році Ємчиська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів святкуватиме своє сторіччя.
З архівної довідки за 1900рік довідуємося, що 1875 р. в с.Пустовійтах було відкрите училище. Для нього відведено окремий будинок, а також півтори десятини землі для саду і городу. На утримання училища від державної казни надходило 200 карбованців, а від громади - 440 крб. Учнів було 60, хоча дітей шкільного віку в селі налічувалося близько 200: не всі мали змогу оплатити навчання дітей. Відомо, що вчителями працювали Ткаченко Г.С., Онучак Аферій.

>>>>>

<<<< Назад