Маслівка. Історія >>>>> # 3
Інші статті про село - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

У квітні 1855 року, в період Київської козаччини, селяни Маслівки виступили проти панщини, вчинивши збройний опір каральному загонові, що був відряджений у село.

Реформа 1861 року майже не полегшила становища трудівників Маслівки. За грабіжницьким викупним договором 193 селянські двори, де налічувалося 644 ревізькі душі, одержали тільки 1252 десятини найгіршої землі і повинні були сплатити за неї 57 317 крб. Ця земля коштувала селянам щорічно 2999 крб. Селян позбавили права користуватися угіддями, ставом.

За найменший прояв невдоволення селян, як і раніше, жорстоко карали. У квітні 1861 року за наказом управителя маєтку було закатовано із застосуванням ножних колодок маслівського селянина Євмена Клименка, який висловив невдоволення підневільним становищем селянства: Тривале розслідування царськими чиновниками цього злочину закінчилося розпорядженням начальника повітової поліції знищити в селі Маслівці ножні колодки.

Невдоволені грабіжницькою царською реформою, селяни відмовлялися виконувати панщину, вимагали передачі їм у безплатне користування поміщицької землі, повного знищення залишків кріпацтва. В ніч з 14 на 15 серпня 1880 року селяни пустили маслівському поміщикові «червоного півня», внаслідок чого в економії «Луки» згоріло 6 стіжків пшениці, стіг ячменю, 32 сажні сіна; 220 сажнів соломи та хлів із сільськогосподарським реманентом. Збитки, завдані панові, обчислювалися 20 тис. крб. Крім майна .поміщика, згоріли будинок та крамниця місцевого купця Дивинського.

З розвитком капіталізму посилювалося класове розшарування селян Маслівки.

Розоряючись, сільська біднота віддавала землю куркулям за борги і все частіше йшла шукати засобів існування в містах, поповнюючи лави робітничого класу. Тільки протягом 1897—1900 рр. кількість жителів Маслівки зменшилася майже на 300 чоловік і становила в 1900 році 1959 чоловік. Панові належали економія «Костянтинівська», що займала 878 десятин землі, та економія «Луки» — 911 десятин. До них примикали розкішний ліс і родючі луки. А тим часом на 410 селянських дворів припадало лише 1559 десятин землі. Переважна більшість селян жила в нужді й злиднях, терпіла від малоземелля й безземелля. У Маслівці, як і в інших селах Канівського повіту, близько половини селянських господарств були позбавлені землеробських знарядь та робочої худоби.

>>>>>

   
<<<< Назад