Маслівка. Історія >>>>> # 5
Інші статті про село - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Лютнева революція 1917 року в Росії викликала широку хвилю революційній виступів селян. На початку березня трудящі Маслівки взяли участь у демонстрації, що схвалювала скинення царя. Активну участь у ній брали революційне настроєні фронтовики, що повернулися в село. Дедалі гострішою ставала боротьба за землю. Канівський повітовий комісар Тимчасового уряду 12 жовтня 1917 року доповідав начальству, що селяни Маслівки та навколишніх сіл «роздратовані довгим розв'язанням земельного питання» почали захоплювати і орати поміщицьку землю.

Тільки-но до села дійшла радісна звістка про перемогу Жовтневого збройного повстання в Петрограді, на селянських зборах обрали комісію для розподілу поміщицької землі та інвентарю.

До весни 1918 року поділ землі та інвентарю завершили. Та незабаром у село вдерлися німецькі окупанти і їх спільники — українські буржуазні націоналісти. В Маслівку прибув загін гайдамаків, очолений колишнім канівським приставом. На сільській сходці він загрожував селянам розстрілом, якщо вони не повернуть поміщицькі землі та майно. На Маслівку було накладено 800 тис. крб. контрибуції. Гайдамаки вчинили масову екзекуцію селян. Однак більша частина селян не повернула поміщицького майна.

В листопаді 1918 року настав край пануванню німецьких загарбників, а в березні 1919 року частини Червоної Армії визволили село також від банд Директорії. Влада у Маслівці перейшла до рук ревкому, очолюваного бідняком Г. А. Бондарем. В Маслівці було обрано сільраду, яку очолив місцевий бідняк К. Н. Слива, а також делегатів на волосний і повітовий з'їзди Рад.

З серпня по грудень 1919 року в селі хазяйнували денікінці. Криваве панування білогвардійців спустошило Маслівку. Скоротилася посівна площа, не вистачало тягла, посівного матеріалу. Хліб заховали куркулі, саботуючи заходи Радянської влади, вони відмовлялися здавати зерно державі. Та незважаючи на труднощі, весняна сівба була проведена вчасно.

Протягом травня — червня 1920 року Маслівка пережила грабіжницьку білопольську окупацію. На початку червня у районі Маслівка — Канів — Ржищів точилися запеклі бої з білопольськими окупантами. Коли Червона Армія визволила сели від ворога, трудящі Маслівки організували допомогу фронту продуктами; до лав Червоної Армії вступило чимало добровольців.

У липні 1920 року в селі був створений сільревком, а згодом обрана сільська Рада. В серпні заснували комітет незаможних селян, головою якого обрали місцевого комуніста П. Ю. Макаренка. За ініціативою КНС було організовано сільську кооперацію. КНС допомагав продзагонам виконувати продрозкладку, боротися протії куркульства, у якого вилучили лишки землі, дбав про постачання Червоної Армії хлібом, продуктами, кіньми.

>>>>>

   
<<<< Назад